A gerinc betegségei rendkívül elterjedtek, és a krónikus betegek több mint 10%-a küzd valamilyen gerincproblémával. Az emberek 80%-a élete során tapasztal valamilyen formájú gerincbántalmat, és a vezető gerinceredetű tünet általában a lokális fájdalom. A fájdalom lehet lokális vagy kisugárzó, és a kisugárzó fájdalom lehet atípusos vagy típusos (dermatómát követő, segmentális). A leggyakoribb lokalizáció a nyaki és a lumbális gerinc területe, mivel ezek a részek a legmozgékonyabbak.
Nyakfájdalom
A nyaki gerinc degeneratív megbetegedései során szegmentális érintettség jellemző. Ennek okai lehetnek a következők: kisízületi degeneráció, ízfelszín- és discuskárosodás, kompressziós erő növekedése.
Ilyenkor izomdysbalance, csökkent mozgástartomány, koordinációs zavar, túlmozgás, elsimult lordosis, gyengült izom, nyomásérzékenység tapasztalható. A rossz terhelés következtében nagy kompressziós erő hat a nyaki gerinc területén.
Kialakulhat az előre helyezett (protractiós) fejtartás. Mely magával vonzza a hibás testtartást, a megrövidült és elgyengült izmokat. Kialakul a fájdalom.
Derékfájdalom
A derékfájás az egyik legelterjedtebb egészségügyi probléma, amivel a felnőtt lakosság gyakran keresi fel az orvost. Jelentős hatással lehet mindennapi fizikai aktivitásukra. A derékfájás hátterében konkrét ok csak az esetek 12-15%-ában mutatható ki.
A fájdalom deréktájon jelentkezik, nem sugárzik az alsó végtagba. Kialakulhat hirtelen emelés, rossz mozdulat, rándulás hatására. Fájdalom, fájdalmas mozgáskorlátozottság jellemzi.
A derékfájdalmak 97%-át az aspecifikus derékfájdalom teszi ki: a pontos ok itt ritkán állapítható meg, a fájdalom a gerincből és a lágyrészekből származik
Kiemelt kockázati tényezők derékfájás esetén az ülőmunka, nehéz súlyok emelése. A gerinc nem megfelelő tartásából, edzetlenségéből adódó túlerőltetése. Rendszeres hajolgatás, csavaró
mozdulat végzése, kényelmetlen testtartás.
A terápia céljai a mielőbbi fájdalomcsillapítás, az izomegyensúly helyreállítása, a gerincmobilitásának-stabilitásának visszanyerése, valamint a tartáskorrekció és a funkcionalitás helyreállítása.
Derékfájdalom során a terhelés minimalizálása nem ágynyugalmat jelent! Célzott, személyre szabott mozgásterápiára, életmód- és ergonómiai tanácsadásra van szükség.
Tartáshibák
A helyes testtartás fenntartásához aktív izomerő szükséges, feltétele a fiziológiás gerincgörbületek élettani mértékű jelenléte.
Ha megbomlik az izomegyensúly, a szervezet törekszik egy új egyensúlyi helyzet kialakítására, izomdysbalance alakul ki.
Kezdetben hanyagtartás figyelhető meg, elváltozás nélkül. Később csökken az izmok nyújthatósága és ellazulási képessége létrejönnek a maradandó elváltozások: izomkontraktúrák, ízületi mozgástartomány csökkenés, tartáshiba. Tartós fennállás esetén maradandó elváltozások figyelhetőek meg az egész mozgatórendszerben, visszafordíthatatlan
(irreverzibilis) statikai deformitások alakulnak ki.
Lényeges tudni, hogy a tartáshibák visszafordítható (reverzibilis) funkcionális elváltozások. Kialakulás okai lehetnek alkati adottságok, hajlam, hirtelen növekedés, mozgásszegény életmód, a csecsemő mozgásfejlődésébe való helytelen beavatkozás miatt, fokozott fizikai igénybevétel (szakma, terhesség stb.) következtében.
Mivel itt anatómiai strukturális elváltozás nincs, aktív izomerővel korrigálható a testtartás.
Gerincproblémák esetén a következő terápiás lehetőségek állnak rendelkezésünkre:
- Személyre szabott gyógytorna: Az alapos állapotfelmérés után közösen megfogalmazzuk a kezelési célokat. Mobilizálással, stretching technikákkal és célzott mozgásprogrammal törekszünk helyreállítani a megbomlott izomegyensúlyt. Otthon végezhető feladatokat is kapsz, hogy minél hatékonyabb legyen a közös munkánk.
- Manuálterápia: A manuálterápia során a mobilizációt aktív mozgással kombinálva egészítjük ki. Vagyis a páciens maga is aktív résztvevője a kezelésnek. Különféle neuro- muskuloskeletalis problémák esetén (fájdalom, mozgástartománycsökkenés, duzzanat) alkalmazzuk. Az egyéni szükségletekhez igazodó manuálterápia hatékony megoldást nyújt az akut vagy krónikus mozgásszervi panaszokra. Ez a kezelés nem csupán a tünetek rövid távú enyhítését célozza meg, hanem a problémák forrásának kezelésére összpontosít, ezzel célja a hosszú távú javulás és az optimális életminőség elérése.
- Elektroterápia: a lehető leggyorsabb felépülés támogatásához fizikoterápiás kezelésekkel egészítjük ki a mozgásprogramot. Elektroterápia során többszáz programmal rendelkező készülékkel végzek kezelést. Ezek sokféle probléma kezelésében, javításában, gyógyításában vagy megelőzésében nyújthatnak segítséget: fájdalomcsillapítás, izomállapot javítás, gyulladáscsökkentés, keringésjavítás, ödémacsökkentés, hatóanyag mélybe juttatás, műtét-betegség utáni rehabilitáció.
- Köpöly: A fizioterápia kiegészítéseként alkalmazhatjuk. A köpölyözés során a vákuumot létrehozó eszközöket a bőr felületére helyezzük, ezzel elősegítve a vérkeringést, ami különösen fontos a gyógyulási folyamatokban. Stimulálhatja a szövetek mélyebb rétegeit. Hatása lehet a fájdalom enyhítése, segíthet a rehabilitációs
folyamatban, felgyorsítva a gyógyulást. - Kinesiotape: A terápia mozgásszervi rendszer panaszainál alkalmazható: ízületi panaszok, ízületi folyadék gyűlem, izomrándulás, izomláz, fejfájás. Az izomzat kulcsszerepet játszik a mozgásban, egyúttal tehermentesítve a csontokat és az ízületeket. A tape fő célja az optimális egyensúly megteremtése a stabilitás és a mobilitás között. A mozgás, mozgatás szükséges a mozgásszervrendszer gyógyulásához. A tape hasznos kiegészítője a mozgásterápiának, hiszen a szinte azonnal megjelenő fájdalomcsökkenés miatt minden mozgást maximalizálni tudunk.