Csuklópanaszok

A csuklóproblémák különféle életkorú embereket érintenek, és gyakran a különböző életmódokból adódó problémák csoportját alkotják. A csukló komplex, csontokból, szalagokból, inakból és idegekből álló szerkezete miatt számos betegségre hajlamos.

Alapos állapotfelméréssel kezdünk, hogy megértsük a csuklóprobléma jellegét és mértékét. Ez magában foglalja a kórtörténet részletes vizsgálatát, fizikális vizsgálatot és bizonyos esetekben a képalkotó diagnosztikai vizsgálat, például röntgen- vagy MRI-felvételek elemzését. A kiváltó ok megértése alapvető fontosságú, mivel ez alapján tudok hatékony kezelési tervet kidolgozni.

Gyakori csuklóproblémák

Carpalis alagút szindróma

A kéztőcsontsor csontos csatornát hoz létre, melyben a n. medianus ideg is fut. Oka a hajlítóínak tenosynovitise, azaz túlerőltetés hatására synovialis folyadék felszaporodik, ami térszűkület okoz. Valamint a csukló dorsovolaris mozgásai során változó lumen. Tünetei: fájdalom és zsibbadás az ujjbegyeken, éjszakai panaszok, amire a beteg gyakran felébred. „Ügyetlenné” válik kéz, a hüvelykujj bizonyos mozgása gyengül vagy kiesik.

De Quervain’s Tenosynovitis

Az abductor pollicis longus és az extensor pollicis brevis izmok közös ínhüvelyének gyulladása. Tünetei: nyomásérzékenység, a hüvelykujj bizonyos mozgásai fájdalmasak.

Húzódások, rándulások

Ezek a sérülések gyakran trauma vagy túlhasználat következtében lakulnak ki. Fájdalom, duzzanat és mozgáskorlátozottság figyelhető meg. Kezelésüknél alkalmazhatjuk a RICE protokollt, erő és a rugalmasság helyreállítását célzó speciális gyakorlatokat végezhetünk. Manuálterápiás technikákat is beépíthetünk, hogy javítsuk az ízületek mozgékonyságát.

Tendinitis

Általában ismétlődő mozgások vagy túlhasználat miatt a csukló inainak gyulladása történik. Célzott gyakorlatokkal az érintett inakat megerősítjük.

Törések és műtét utáni rehabilitáció

Célünk ebben az esetben az optimális funkció visszanyerése mobilizációs gyakorlatokkal, fokozatos erősítő gyakorlatokkal. Lényeges feladatunk a funkcionális tevékenységeket gyakoroltatása a gyógyulás elősegítése érdekében.

A terápia részét képezhetik: személyre szabott gyakorlatok, fájdalomcsillapítás, manuálterápia, ultrahang, lézerterápia, elektroterápia, szükség esetén ortézissel való ellátás. Oktatás és ergonómia, progresszív (fokozatos) terhelés. Ezeknek a terápiáknak a kombinációjával nemcsak a közvetlen tünetek enyhítését tesszük lehetővé, hanem a probléma kiváltó okainak kezelését is. Ezzel járulunk hozzá a hosszú távú gyógyuláshoz, és megelőzzük a jövőbeli problémákat.