Csípőpanaszok

A csípőízület egy összetett szerkezet, ebben a rendszerben bármilyen diszfunkció fájdalomhoz, korlátozott mobilitáshoz és csökkent életminőséghez vezethet. A csípő panaszok fizioterápiája során az ízület mozgékonyságának javítására, az izmok erősítésére és a fájdalom csökkentésére összpontosítunk. Ez olyan gyakorlatokat foglalhat magában, mint az óvatos nyújtás, a mozgástartományt növelő gyakorlatok és a csípőízület körüli izmokat célzó erősítő gyakorlatok. A fájdalom és a gyulladás enyhítésére olyan módszerek is alkalmazhatók, mint a hideg- vagy melegterápia, az ultrahang vagy a TENS (transzkután elektromos idegstimuláció).

Néhány gyakori csípő probléma

Coxarthrosis

A leggyakoribb csípőízületi megbetegedés a csípőízület kopása. A csípőízületében porc- és csontdegeneráció következtében fájdalom, mozgáskorlátozottság és deformitás lép fel. formái lehetnek:
Primer: 50-60 éves kortól, gyakorisága az életkor előrehaladtával nő, a porc elöregedésének következményeképp, érintheti mindkét csípőt, nőknél 2,5x gyakrabban fordul elő.
Secunder: valamilyen primer csípőízületi betegség következtében alakul ki, akár már fiatal korban. Gyereknél veleszületett csípőficam, Perthes-kór, epiphyseolysis capitis femoris, protrusio acetabuli, gyulladásos betegségek következtében.

Osteoarthritis

Gyulladásos ízületi tünetekkel jár, általában 25-50 éves kor között kezdődik. A csípőben ez fájdalomhoz, merevséghez és csökkent mozgástartományhoz vezethet.

Bursitis trochanterica, trochanter major fájdalomszindróma

A felületes (TFL alatti) bursa gyulladása zúzódás hatására. Illetve a mély bursa (gluteus medius alatti) túlerőltetés következtében kialakult, elhúzódó fájdalommal járó, duzzanattal nem kísért gyulladása.

Labrum szakadás

A labrum egy porcgyűrű, amely körülveszi a csípőízületet, stabilitást és árnázottságot biztosít az ízületnek. A labrum szakadása sérülés, szerkezeti rendellenesség vagy ismétlődő mozgás következtében alakulhat ki.

Csípőtáji törések vagy műtét utáni rehabilitáció

A fizioterápia döntő szerepet játszik a mobilitás, az erő és a funkció helyreállításában csípőtáji törések vagy műtét utáni rehabilitáció esetén. A gyógytorna során a korai mobilizációra, a járásgyakorlatokra, a progresszív erősítő gyakorlatokra és a funkcionális tevékenységekre helyezzük a hangsúlyt. Célunk, hogy a betegek visszanyerjék függetlenségüket és javítsák életminőségüket.