Boka- és lábpanaszok

A bokaproblémák jelentősen befolyásolhatják a mobilitást és a funkciót. A bokaízület alapvető fontosságú az olyan súlyt viselő tevékenységekhez, mint a járás, a futás és az ugrás, ezért sérülésekre és degeneratív állapotokra hajlamos.

Gyakori bokaproblémák

Bokaficam

A leggyakrabban előforduló sérülések közé tartozik. A bokát körülvevő szalagok megnyúlásakor vagy elszakadásakor következik be, hirtelen csavaró vagy gördülő mozgások következtében. Kezelése: fájdalom és a duzzanat csökkentésére, a mozgástartomány helyreállítása, az erő és a stabilitás javítása. Majd a boka propriocepcióját, egyensúlyát és erejét javító fokozatos gyakorlatok bevezetése következik. A rehabilitáció gyakran magában foglalja a sportspecifikus gyakorlatokat az újbóli sérülések megelőzése és a boka hosszú távú stabilitásának elősegítése érdekében.

Bokaszalag szakadás

A bokaszalag-szakadások gyakori sérülések, amelyek trauma, sporttal kapcsolatos sérülések vagy krónikus instabilitás következtében léphetnek fel. A bokaízületet szalagok összetett hálózata stabilizálja. Ha a szalagok közül egy vagy több elszakad vagy megnyúlik, az fájdalomhoz, duzzanathoz, instabilitáshoz és funkcionális károsodáshoz vezethet. Enyhe esetekben a sérülés egyszerű ficamként jelentkezhet, minimális szalagszakadással, míg a súlyosabb sérülések teljes szalagszakadással járhatnak.

Achilles-tendinopátia

Az Achilles-ín gyulladását vagy degenerációját jelenti. Ez az állapot számos okból kialakulhat, többek között túlhasználat, túlzott terhelés a fizikai tevékenységek során, nem megfelelő lábbeli, biomechanikai egyensúlyhiány és rossz edzési technikák miatt. Fájdalom, merevség, duzzanat és néha az ín észrevehető megvastagodása figyelhető meg. A kezelésének célja a fájdalom csökkentése, az ín erejének javítása és a szöveti gyógyulás elősegítése.

Bokatörés vagy műtét utáni rehabilitáció

A bokatörések és a műtéti beavatkozások átfogó rehabilitációt igényelnek a mobilitás, az erő és a funkció helyreállítása érdekében. Ezek a sérülések jelentősen befolyásolhatják a mobilitást, az erőt és az általános életminőséget, így a gyógytorna a kezelési folyamat alapvető eleme. Akár trauma, akár sporttal kapcsolatos események, akár degeneratív állapotok miatt következik be a sérülés, az azt követő rehabilitációs folyamat döntő fontosságú az optimális felépülés és a funkciók helyreállítása szempontjából.