FMS Szűrés

A személyi edzés keretein belül az állapotfelmérés részét képezheti az FMS mérés. Hasznos lehet a mérés, ha sportolóként sérülések kínoznak vagy szeretnéd megelőzni a sérüléseket. Ha gyengeségeket szeretnénk fejleszteni, illetve a teljesítményt optimalizálnálni. A mérést a közös munkánk során az első alkalommal végezzük, majd időközönként újramérést végzünk. A mérés eredményei alapján megfogalmazzuk a legfőbb célokat, majd az edzések tartalmát ennek a célnak megfelelően alakítjuk.

A Functional Movement Systems (FMS) azzal a céllal jött létre 2001-ben, hogy javítson az aktív életmódot folytatók teljesítményén, erőnlétén, rehabilitációján, valamint a sérülések kockázatának kezelésén.

A Functional Movement Screen (FMS) koncepciója és fejlesztése a fizioterapeuta és sportszakértő Gray Cook, valamint a fizikoterapeuta és erőnléti szakember Lee Burton nevéhez köthető.

FMS szűrés

Cook a funkcionalitás és a mozgásterápia elismert szakértője, míg Burton a fizioterápia és az erőnlét területén végzett munkájával vívta ki a szakma elismerését.

Mit vizsgál a Funkcionális Mozgásminta Szűrés?

  • alapvető mozgásmintákat,
  • ezek során jelentkező motoros kontrollt,
  • speciális képességeket nem igénylő, alapvető mozdulatokra való képességet.

Meghatározza a legjelentősebb mozgásbeli hiányosságokat, korlátozásokat vagy asszimetriákat tár fel és végül összekapcsolja ezeket a végeredménnyel.

A Funkcionális Mozgásminta Szűrés egy eszköz a mozgások értékelésére és osztályozására, annak felfedezésében nyújt segítséget, hogy mely minták problémásak. Alkalmazásával csökkenthetjük a sérülések kockázatát, így biztonságosabbá válhat a szabadidő- vagy
versenysportoló edzése is.

Az FMS 7 tesztet tartalmaz, ezek vizsgálják a megfelelő mobilitás és stabilitás egyensúlyát. A résztvevőket olyan helyzetekbe helyezzük, ahol az egészségügyi és sport szakértők számára észrevehetővé válnak a gyengeségek, az egyensúlyhiány, az asszimetriák. Az FMS segítségével felfedezhetők a diszfunkciók és/vagy a fájdalom az alapvető mozgásmintáknál.

Azok, akik gyengén teljesítenek a szűrés során, hajlamosak kompenzáló mozgásmintákat alkalmazni a mindennapi tevékenységeik során. Amennyiben ezek a kompenzációk folytatódnak, azok szub-optimális mozgásminták kialakulásához vezethetnek, gyenge biomechanikához és potenciális jövőbeli sérülésekhez.

Miért érdemes alkalmazni a FMS-t?

  1. Mozgásminták értékelése:
    Az FMS segítségével az alapvető mozgásminták objektív értékelésére kapunk lehetőséget. Ezáltal a szakemberek teljes képet kapnak a vizsgált személyek mozgási képességeiről.
  2. Gyenge pontok azonosítása:
    A FMS pontozási rendszere segít feltárni a gyengeségeket, aszimmetriákat és a különféle korlátozásokat a vizsgált személyek mozgásmintáiban. Ez lehetővé teszi személyre szabott beavatkozásokat.
  3. Sérülések megelőzése:
    Az FMS segít azoknak a kockázati tényezőknek az azonosításában, ami lehetőséget teremt a sérülések megelőzésére és a személyre szabott preventív programok kialakítására.
  4. Rehabilitáció támogatása:
    Azoknak, akik már sérülést szenvedtek, az FMS segíthet a rehabilitáció során a mozgásminták helyreállításában.
  5. Sportteljesítmény optimalizálása:
    Az FMS segítségével hozzájárulhatunk az erőnlét növeléséhez és a mozgékonyság fejlesztéséhez.
  6. Egyéni programok kialakítása:
    Az FMS eredményeit felhasználva a szakember személyre szabott edzésprogramokat alakíthat ki, a résztvevők egyedi igényei és céljai alapján.
  7. Objektív értékelés:
    Az FMS objektív mérési eredményeket ad, ezek segítik a szakembereket a vizsgált személyek mozgásminőségének megfigyelésében és az értékelés során.